Najlepszy sposób na wyostrzanie zdjęć!

środa, kwietnia 20, 2016 Jan Jakubowski 10 Comments


Ostre zdjęcie jest zawsze pożądane. Mimo tego, że mamy różne sposoby wyostrzania, to nie odratują nam poruszonego lub mocno nieostrego zdjęcia. Wyostrzanie służy do podkreślenia ostrości zdjęć, a nie do jej "tworzenia". Pokażę wam według mnie najlepszy sposób na wyostrzanie zdjęć. Oczywiście będziemy pracować w Photoshopie, ale prawie identycznie działa to w Lightroomie.

Pierwszym krokiem jest oczywiście otworzenie zdjęcia w ACR. Zdjęcia w formacie RAW otworzą się w nim automatycznie. Jeżeli robicie zdjęcia w JPG musicie:


1. Wejść w Edycja > Preferencje > Camera Raw...
2. Wybrać ustawienia w sekcji Obsługa formatów JPEG i TIFF tak, jak na poniższym obrazku:


Teraz każdy plik JPG będzie najpierw otwierane w Camera Raw. Szybko obrobiłem zdjęcie, tylko żeby lepiej wyglądało. Przechodzimy to trzeciej zakładki - Szczegół. Tam znajdują się narzędzia do wyostrzania i odszumiania zdjęć. Na początek zajmiemy się ostatnim suwakiem - Maskowanie. Wciskamy lewy Alt i przeciągamy suwak, aż element, który chcemy wyostrzyć będzie zaznaczony białym kolorem. Dzięki temu, wyostrzymy krawędzie tylko ostrych obiektów, a nie całe zdjęcie. Przecież nie chcemy wyostrzać rozmycia, prawda? Pozostałe parametry zostawiamy w spokoju. Dużo naturalniej wyglądają zdjęcia wyostrzone z mniejszym promieniem, a większą ilością. Teraz według uznania przeciągamy ilość. Nie musimy się przejmować dużymi ilościami, ja stosuje wartości do 70, nie więcej.


Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy! Wyostrzanie zdjęć może wydobyć więcej szumów, więc polecam użyć małej redukcji szumu. Nigdy nie ustawiajcie odszumiania na 100, zdjęcie przez to się "rozmywa" i zanikają szczegóły. Polecam skorzystać z rady, którą podaje nam program - ustawiamy podgląd na 100% i widzimy wszystko w dokładnym przybliżeniu.


Poniżej zobaczycie zdjęcie przed i po wyostrzaniu. Różnica jest zauważalna, ale mogłem przymknąć przysłonę podczas fotografowania, wtedy większy obszar byłby naturalnie ostry i różnica byłaby bardziej widoczna.


Na koniec wstawiam całe zdjęcia przed i po.Mam nadzieję, że poradnik wam się przydał. W innych programach stosujcie zasadę mały promień duża ilość, a zdjęcia będą również ładnie wyostrzone. Jeżeli macie jakieś inne sposoby, chętnie poczytam. Ja przedstawiłem mój sprawdzony sposób, który jest dla mnie najbardziej efektywny. Czekam na wasze komentarze!


10 komentarzy:

 1. koziii:D

  http://karolinaslomka.blogspot.com/2016/04/first-spring-photoshoot.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Stosuję ten sposób od dawna i bardzo pomaga! :)

  Zapraszam na post ze zdjęciami:
  http://batmanowy-blog.blogspot.com/2016/04/wiosenne-zdjecia.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny poradnik, wrócę tu przy najbliższej okazji, aby z niego skorzystać :)

  http://meskiestrefy.blogspot.com/2016/04/zrealizuj-marzenia-przez-codziennosc.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie wytłumaczone :) Ja teraz aktualnie wyostrzam zdjęcia przy użyciu Sharpenera z wtyczek Nik Collection :) Też jest spoko :)
  http://lady-awa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też użyłem go kilka razy, ale raczej wolę inne narzędzia z Nik Collection :)

   Usuń
 5. Nie zajmuję się osobiście grafiką komputerową, raczej ściągam obrazy bez praw autorskich z internetu do postów. A notka bardzo przydatna, ostatnio zrobiłam niewyraźne zdjęcia mojego kota i pewnie skorzystam z rad.

  http://aleksandramakota.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie wszystko wytłumaczyłeś, przydatny post :)

  Pozdrawiam.
  http://angelikabien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny poradnik, na pewno mi się przyda! Takie wskazówki to coś naprawdę cennego :D Tym bardziej dla osób, które się tym interesują :)
  pauuls.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny poradnik! Sama od niedawna korzystam z PS, więc bardzo mi się przyda to co napisałeś ;)

  OdpowiedzUsuń